آمارهای تکان‌دهنده جنگ عراق

آمارهای تکان‌دهنده جنگ عراق
تاریخ درج خبر -1390:09:24
آمریکا می‌گوید جنگ عراق با خروج نیروهایش پایان یافته است. این خروج قرار است به‌زودی به پایان برسد. کارشناسان در مورد این جنگ و عواقب آن آمارهای تکان‌دهنده‌یی ارائه می‌دهند. گزارش از خبرگزاری فرانسه:
۸ سال جنگ در عراق، صدها هزار کشته و مجروح تا صدها‌ میلیارد دلار هزینه در برداشته است. نتا کرافورد پرفسور دانشگاه بوستون آمریکا می‌گوید از هنگام حمله آمریکا در مارس ۲۰۰۳، حداقل ۱۲۶هزار شهروند عراقی در جنگ کشته شده‌اند. علاوه بر این، ۲۰ هزار سرباز و پلیس و هم‌چنین بیش از ۱۹ هزار شورشی کشته شده‌اند. گروه انگلیسی «شمارش اجساد عراقیان» تعداد کشته‌های ثبت شده در میان شهروندان عراقی را ۱۰۴هزار تا ۱۱۳هزارو ۶۸۰نفر برآورد کرده است.
البته عراقیان معتقدند که میزان تلفات بسیار بیشتر از این است. در تاریخ ۳۱شهریور سال ۱۳۸۹شیخ حارث الضاری دبیرکل هیأت علمای مسلمین در یک موضعگیری بی‌سابقه در مصاحبه با تلویزیون الجزیره گفت: تنها در دوران حکومت مالکی حدود ۱میلیون عراقی کشته شده‌اند و بیش از نیم میلیون تن از مردم در همین مدت دستگیر گردیده‌اند.
اما در مورد سایر تلفات، پنتاگون می‌گوید آمریکا ۴هزارو ۴۰۸نفر از دست داده است.
سازمان ملل برآورد می‌کند که ۱میلیون و ۷۵۰هزار عراقی هم بر اثر جنگ آواره سایر کشورها شدند. البته نیروهای عراقی معتقدند که آمار آوارگان عراقی چند میلیون نفر است.
در مورد هزینه مالی هم پنتاگون از سال ۲۰۰۳نزدیک به ۷۷۰میلیارد دلار خرج عملیات در عراق کرده است. بانک جهانی برآورد می‌کند که تولید ناخالص ملی عراق هم از سال ۲۰۰۳ به میزان ۴۱درصد کاهش یافته است.
منبع سایت آفتابکاران.